Global Mentoring Walk

POLSKA EDYCJA GLOBAL MENTORING WALK

 

Global Mentoring Walk, czyli spacer liderek - Mentorek i Mentee - kobiet które do tej roli dopiero aspirują. Spacer, który tego samego dnia odbywa się w wielu krajach, w Polsce od 2012 roku.

 

W niedzielę, 5 marca 2017, odbyła się szósta edycja Global Mentoring Walk w Warszawie organizowanego przez Vital Voices Chapter Poland. Jak co roku spacer odbył się w warszawskich Łazienkach Królewskich aby uczcić 8 marca - Święto Kobiet.

 

 „Idea Global Mentoring Walk jest bardzo prosta: podczas wspólnego spaceru uznani liderzy spotykają się z kobietami, które do roli tej aspirują. Dyskutują na temat swoich wyzwań zawodowych i dzielą się doświadczeniami, budując relację Mentee– Mentor, która jest dwustronna, bo zarówno Mentee jak i Mentor bardzo dużo z tej relacji wynoszą dla siebie”, wyjaśnia Magda Oleksiewicz, członek zarządu Vital Voices i organizator wydarzenia.

 

W tym roku w warszawskiej edycji Global Mentoring Walk wzięło udział 108 par mentoringowych, „Proces doboru par jest jednym z najważniejszych kroków w całym procesie mentoringu. Pary Mentee-Mentor dobierane są na podstawie dokładnej analizy wypełnionych kwestionariuszy, celów mentoringowych mentee oraz doświadczenia mentora” - twierdzi Ela Raczkowska, CEO Vital Voices i organizator wydarzenia.

 

W tegorocznej edycji wzięło udział 250 osób, w tym również pary mentoringowe z programu LeadersIn koordynowanego przez Vital Voices Chapter Poland dla 19 korporacji działających w Polsce oraz pary z programu Citi Women Network. Wśród mentorów oraz gości Global Mentoring Walk byli przedstawiciele Ambasad: Stanów Zjednoczonych, Izraela, Finlandii, Malty oraz najwyższej kadry zarządzającej, reprezentującej świat biznesu, polityki, organizacji społecznych i akademickich oraz mediów, sztuki i kultury.

 

Gala Inauguracyjna Global Mentoring Walk 2017 odbyła się w Teatrze Królewskim i została uświetniona występem światowej sławy muzyków Michała Urbaniaka i Michael’a “Patches” Stewarta, którzy w ten sposób zademonstrowali swoje wsparcie dla kobiet.

 

Global Mentoring Walk odbywa się wszędzie tam, gdzie aktywnie działają kobiety związane z fundacją Vital Voices. Tegoroczny Global Mentoring Walk to spacer ok. 17 000 osób w 62 krajach i 135 miastach na całym świecie. W tym roku po raz pierwszy Global Mentoring Walk odbędzie się również w Londynie, którego organizację wspiera polski oddział Fundacji Vital Voices.

 

Pomysłodawczynią Global Mentoring Walk jest Geraldine Laybourne, Prezes Oxygen Media w USA w 1997 roku, partnerka biznesowa jednej z najbardziej wpływowych kobiet świata, Oprah’y Winfrey. Wypełniony od rana do nocy grafik Geraldine nie pozwalał jej spotykać się ze wszystkimi kobietami, które chciały się od niej uczyć i korzystać z jej rad. Zamiast odmawiać, zaproponowała, żeby dołączyły do jej codziennego spaceru i tak wspólne przechadzki stały się wkrótce praktyką, która zainspirowała świat i trwa już prawie 20 lat.

 

W tym roku Partnerem Głównym Global Mentoring Walk w Polsce była firma GSK. To jedna z wiodących firm branży ochrony zdrowia na świecie, opierająca swoją działalność na innowacji i osiągnięciach naukowych. Misją firmy jest poprawiać jakość życia ludzi, by mogli osiągać więcej, czuć się lepiej i żyć dłużej.

 

Partnerami strategicznymi wydarzenia byli: Muzeum Łazienki Królewskie, Citi Handlowy, Citi Service Center Poland, Coca-Cola HBC, GE Healthcare, Mainfreight.

 

Partnerami Medialnymi i Wspierającymi: Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki, Agora – Wysokie Obcasy, AmCham, Belvedere Catering by Design, Magazyn Coaching, Digital University, ENNBOW, Hotel InterContinental, Magazyn Madame, Perspektywy, KLub SheXO, Technologia w Spódnicy. Więcej informacji o naszych Partnerach można znaleźć w osobnym poście.

 

 

Vital Voices Chapter Poland jest częścią międzynarodowej organizacji założonej przez Hillary Clinton i Madeleine Albright - Vital Voices Global Partnership. Polski oddział tej organizacji pozarządowej od 2010 roku identyfikuje, szkoli i wspiera działania polskich kobiet liderek.

Zarząd Vital Voices w Polsce tworzą Ela Raczkowska, Magda Oleksiewicz i Marta Byczkowska.

 

Zapraszamy do przejrzenia wszystkich zdjęć z Global Mentoring Walk 2017 pod tym linkiem. Autorką fotografii jest Beata Lechowicz. 

 

 

 

 

 

 

____________

 

Relacja z Global Mentoring Walk 2016

 

 

 

Polska edycja Global Mentoring Walk miała nawet swoje hasło "Walk the Change", które wymyśliła jedna z uczetniczek spacerów Monika Sońta. Bo "ten spacer, to początek podróży, która przynosi zmiany" jak powiedziała Daria Mejnartowicz, która była inicjatorką tego, żeby taki spacer mentorek i mentee odbywał się też w Polsce. Daria i Agnieszka Anielska, obie Panie brały udział w projektach globalnego oddziału Vital Voices,  i postanowiły przekonać Polki do takiego spaceru. 

 

Nie trzeba było długo namawiać Polek, żeby zdecydowały się na udział w takim spacerze. Jedne w roli Mentee, żeby szukać odpowiedzi na nurtujące pytania i żeby zdobyć wiedzę, której nie ma w książkach. A drugie jako mentorki, bo po prostu chcą dzielić się z innymi kobietami tym,  co mają najcenniejszego: swoim czasem wolnym i wiedzą. W czasie spaceru Panie dyskutują na tematy: wyzwań zawodowych, dzielą się doświadczeniem, inspirują się do działania. Na GMW Poland jako Mentorki pojawiają się wybitne przedstawicielki świata biznesu, polityki, życia społecznego.

 

 

Oddajmy więc głos kobietom, uczestniczkom spacerów.

 

"Wierzymy w siłę mentoringu i wzajemnego wspierania się kobiet. Spacer mentoringowy jest dla Vital Voices Poland symbolem, dzięki któremu pokazujemy jak ważne jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi kobietami. Chcemy uświadomić kobietom, że w codziennym zabieganiu tak naprawdę każda z nas zawsze znajdzie czas aby wesprzeć młodszą koleżankę.", Agnieszka Bilińska, CEO Vital Voices Poland, mentorka 
 
"Vital Voices w Polsce inwestuje w budowę potencjału młodych kobiet i dziewczyn.  Kobiety bedą współrządzic w coraz większym stopniu, ważne wiec, by były dobrze przygotowane, odpowiedzialne, mądre. A mentoring to bardzo skuteczne narzędzie służące kształtowaniu postaw, oparte na starej jak świat relacji mistrz-uczeń, a raczej w tym przypadku mistrzyni-uczennica.", Daria Gołębiowska-Tata, prezeska Vital Vocies Poland, mentorka
 

 

"Mentoring jest prostym sposobem na to, żeby praktycy z doświadczeniem pomagali tym, którzy pracują nad poważnymi zmianami. Mentorzy, którzy tę drogę już przeszli, mogą podpowiedzieć, jak ominąć trudność.", Joanna Malinowska - Parzydło, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu, mentorka

 

"Relacja mentorka - mentee, to dzięki obopólnej inspiracji, możliwość wypracowania całkowicie nowych rozwiązań, które z powodzeniem można wykorzystać na gruncie zawodowym. To też możliwość wspierania rozwoju osobistego i często ukrytych talentów.", Justyna Piesiewicz, Prezes Zarządu IABC Poland, mentorka

 

„Więcej takich spotkań na większą skalę. Było super i pamiętajmy o słowach Modeleine Albright: W piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie wspierają innych kobiet”, Monika Ksieniewicz, Biuro Pełnomocnika ds. Równego Traktowania, mentorka

 

„Dziękuję za piękne, inspirujące chwile. Let’s walk the change” - Sylwia Przepłata, mentee GMW

 

„Liczę, że takich inicjatyw będzie więcej. Są inspiracją dla kobiet, początkiem zmian w społeczeństwie. Powinniśmy się wspierać, wzajemnie uczyć i iść do przodu” - Ewa Malesza, mentee GMW

 

„Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono’ – to moje motto, które dzisiaj nabiera jeszcze innego znaczenia – czuję, że zaczyna się coś nowego. Wystarczy, że sięgnę w głąb siebie i ‘otworzą się kolejne drzwi’. Gratuluję pomysłu i dziękuję za inspirujące spotkanie”, Anna Waśniewska, mentee GMW

 

 

2016 Global Mentoring Walk w Polsce

‘WALK THE CHANGE’

 

5 marca 2016 spod Podchorążówki w Łazienkach Królewskich ruszy Mentoring Walk – wspólny spacer kobiet liderek i kobiet, które do roli tej aspirują. Globalna inicjatywa Vital Voices Global Partnership już po raz piąty będzie zrealizowana także w Polsce.

 

 

Skąd pomysł na Global Mentoring Walk? Zupełnie spontanicznie wpadła na niego założycielka i była Prezes Oxygen Media - partnerka biznesowa Oprah Winfrey - Geraldine Laybourne. Wypełniony od rana do nocy grafik nie pozwalał jej spotykać się ze wszystkimi kobietami, które chciały się od niej uczyć i korzystać z rad. Zamiast odmawiać, zaproponowała żeby dołączyły do jej codziennego spaceru i tak wspólne przechadzki stały się wkrótce praktyką, która zainspirowała świat.

 

7-8 marca 2015 r. Global Mentoring Walk odbył się w 72-u miastach w 53 krajach na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Serbii, Brazylii, Izraelu, Bangladeszu, Haiti, Libanie, Malezji, Gwatemali, Liberii, Peru, Katarze, Vanatu, Zimbabwe, Saint Lucia, Togo, Kambodży, Ghanie, Tajlandii, Jemenie, Ugandzie, Malezji, Egipcie, Ugandzie, Indiach, Kenii, Kamerunie. Wszędzie tam gdzie aktywnie działają kobiety związane z fundacją Vital Voices, a więc także w Polsce. Podczas wspólnej przechadzki, panie dyskutowały na temat swoich wyzwań zawodowych, dzieliły się doświadczeniami i budowały relację Mentorka – Mentee  (uczennica). „Celem inicjatywy Global Mentoring Walk (Spacer z Mentorka) jest stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń dla osób zaangażowanych w rozwój gospodarczy i obywatelski swoich społeczności, krajów, regionów.  Cieszymy sie bardzo że w Polsce organizujemy Spacer z Mentorka już po raz czwarty i ze każdego roku nasza inicjatywa spotyka sie z takim zainteresowaniem i zaangażowaniem najważniejszych osób z polskiej gospodarki oraz organizacji obywatelskich” – Aleksandra Gren, Rada Programowa Vital Voices Poland.

 

Na wiosenny spacer, jako liderki, wybrały się m.in. wybitne przedstawicielki polskiego biznesu, NGO, świata nauki, polityki – Olga Kozierowska (Sukces Pisany Szminką), Barbara Inglot (Inglot), Ewa Krakowiak-Świątnicka (CITI), Grażyna Olbrych (ONET), Nina-Kowalewska Motlik (New Communications), Marynika Woroszylska-Sapieha (Sanofi Avenisis), in. Spotkało się z nimi 38 wybranych pań, które zgłosiły się do Vital Voices Chapter Poland. Tegoroczny spacer zorganizowany został przy współpracy z Citi Women’s Network Poland, reprezentowany przez 10 par mentoringowych oraz z Siecią Przedsiębiorczych Kobiet.

 

 „Cieszę się, że przez lata mogłam być mentorką dla wielu kobiet. Podczas tegorocznej edycji Global Mentoring Walk znowu mogłam posłużyć swą wiedzą i doświadczeniem” - powiedziała Jolanta Kwaśniewska, Honorowa Przewodnicząca Vital Voices Chapter Poland i Gość Specjalny 2015 GMW Poland.

 

Wielokrotny Mistrz Olimpijski Robert Korzeniowski dał wskazówki jak chodzić, by dojść po złoto.

 

 

 

 

A oto wybrane wpisy z Księgi Gości 2015 GMW Poland